Twój Słuch - Co jeść, aby polepszyć słuch? - porady | Twój Słuch

Co jeść, by dobrze słyszeć?

Coraz częściej lekarze i dietetycy podkreślają duży wpływ diety na zdrowie. Warto wiedzieć, że niektóre spożywane przez człowieka pokarmy, w połączeniu z działaniami profilaktycznymi i aktywnością fizyczną, mogą mieć wpływ na jego słuch. Zatem co jeść na dobry słuch? Podpowiadamy!

Jak dieta wpływa na nasz słuch?

Pewnie niejednokrotnie spotkałeś się już ze zdaniem „jesteś tym, co jesz”. Może być w tym sporo prawdy, gdyż coraz więcej laryngologów na pytanie: jak polepszyć słuch, zaleca zdrowy styl życia, a wraz z nim zbilansowaną dietę. Spożywane przez ludzi produkty odzwierciedlają się nie tylko na samopoczuciu i wyglądzie ciała,ale również na powstawanie lub pogłębianie się różnego rodzaju schorzeń. Co jeść na słuch? Przede wszystkim warto dostarczyć do organizmu cenne składniki odżywcze jak kwas foliowy, cynk, magnez, kwasy omega-3, potas oraz witaminy C, D i E. W jakich produktach możesz je znaleźć?

Co jeść na dobry słuch?

  • Witamy C i E – mają przede wszystkim działanie przeciwutleniające, chronią tkanki organizmu przed uszkodzeniami antyoksydacyjnymi. Mogą również zmniejszać ryzyko infekcji uszu. Witamina E nazywana jest „witaminą młodości”, wykazuje bowiem działanie opóźniające procesy starzenia się organizmu. Witaminy C i E znajdziesz m.in. świeżych owocach (gł. pomarańczach, truskawkach, borówkach czy jagodach) oraz warzywach, np. pietruszce, brokułach czy papryce. Z kolei w witaminę D bogate są m.in. w ryby i jaja.
  • Kwas foliowy – jest cennym przeciwutleniaczem odpowiedzialnym za wytwarzanie w organizmie nowych komórek. Dostarczając go wraz z dietą do organizmu, można opóźnić spowodowany wiekiem niedosłuch. Kwas foliowy zawierają m.in. zielone warzywa, np. brokuły, szparagi, brukselka, ale również ziemniaki.
  • Potas – odpowiedzialny jest m.in. za prawidłowe działanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, reguluje poziom płynów w tkankach oraz może uspokajać oraz obniżyć ciśnienie krwi. Potas znajdziesz m.in. w orzechach, kakao, bananach.
  • Magnez – może chronić przed uszkodzeniami komórek ucha wewnętrznego. Tworzy bezpieczną barierę dla komórek włosowych w przewodzie słuchowym. Znajdziesz go np. w bananach, ciemnej czekoladzie lub orzechach włoskich.
  • Cynk – wzmacnia układ odpornościowy i pomaga zapobiegać infekcjom uszu, również u osób noszących aparaty słuchowe. Może także wspomagać walkę z chorobami kanałów słuchowych. Zawiera go np. gorzka czekolada.
  • Kwasy omega-3 – pomagają w zwalczaniu stanów zapalnych i wspomagają prawidłowy przepływ krwi w uchu. Mogą również osłabiać utratę słuchu w związku z wiekiem. Znajdziesz je np. w rybach, owocach morza, orzechach i awokado.

Jak polepszyć słuch? Oprócz składników odżywczych zawartych w pokarmach, można sięgnąć również po suplementy diety, np. z zawartością miłorzębu. Pomaga zlikwidować szumy i zawroty głowy oraz regulować krążenie krwi.

Czego warto unikać?

Jak w każdej diecie, tak i w tej na dobry słuch, znajdują się produkty, których lepiej unikać. Wśród nich:

  • alkohol i papierosy – oddziałują na układ krwionośny, a tym samym mogą przyczynić się do osłabienia słuchu;
  • cukier, w szczególności ten znajdujący się w słodyczach i słodzonych napojach – podwyższa poziom glukozy we krwi, przez co może wpłynąć na uszkodzenie naczyń krwionośnych w uchu. Warto dodać, że niedosłuch często towarzyszy cukrzykom, zatem należy go znacznie ograniczać;
  • sól – może zwiększać ciśnienie krwi, a tym samym nasilać szumy w uszach, utrudniające odbiór dźwięków;
  • produkty w dużym stopniu przetworzone o sporej zawartości kalorii i węglowodanów, np. słone przekąski, wspomniane już słodycze, fast foody itp.

Jaka dieta na słuch? Przede wszystkim warto wybierać produkty bogate w witaminy A, C i E, kwas foliowy, cynk czy potas. Niewielkie zmiany w spożywanych posiłkach mogą przyczynić się do polepszenia słuchy lub osłabienia jego pogorszenia, związanego np. z wiekiem lub chorobami jak cukrzyca. A jeśli zastanawiasz się, w jakiej kondycji jest Twój Słuch, zapisz się na badanie słuchu.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet