Twój Słuch - Ciało obce w uchu - Jak postępować? – Twój Słuch

Ciało obce w uchu – Jak postępować?

Ciało obce w uchu to sytuacja, która może zdarzyć się każdemu z nas. Może to być piasek na plaży, kawałek rośliny, a nawet owad w uchu. Niezależnie od tego, co to jest, w takiej sytuacji należy zachować spokój i szybko podjąć odpowiednie działania. W dzisiejszym artykule postaramy się opowiedzieć, jak postępować w przypadku ciała obcego w uchu oraz jakie są objawy, które powinny nas zaniepokoić.

Ciało obce w uchu – objawy

Podejrzewasz, że masz ciało obce w uchu? Objawy, które mogą wystąpić w takiej sytuacji to ból, uczucie mrowienia, swędzenie, a także szum lub buczenie w uchu. W skrajnych wypadkach może wystąpić również pogorszenie lub utrata słuchu. Jeśli wiesz, że masz zabawkę, groch, piasek w uchu, albo inny przedmiot, a do tego odczuwasz któryś z wymienionych objawów, powinieneś natychmiast zadbać o jego usunięcie.

Ciało obce w uchu – pierwsza pomoc

Jeśli podejrzewasz, że masz ciało obce w uchu, pierwsza pomoc w takim wypadku to zwrócenie się o wsparcie do innej osoby. Nie próbuj go wyjmować samodzielnie. To mogłoby zakończyć się wepchnięciem go jeszcze głębiej i narobieniem jeszcze większych szkód, np. uszkodzeniem błony bębenkowej. Pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć, jest sprawdzenie, czy ciało obce jest widoczne. Jeśli tak, poproś kogoś, aby delikatnie usunął je przy użyciu pęsety. Upewnij się jednak, że pęseta jest czysta i nie ma ostrych krawędzi.

Jeśli ciało obce jest niewidoczne lub nie udało się go usunąć, natychmiast udaj się do lekarza. Lekarz może usunąć ciało obce przy użyciu specjalistycznego sprzętu, umiejętności i powiększenia. W niektórych przypadkach konieczne jest płukanie ucha, a nawet interwencja chirurgiczna.

Owad w uchu – objawy, jak usunąć

Do naszych uszu trafiają nie tylko martwe ciała obce, ale również żywe owady. Są to najczęściej osy, pszczoły, mrówki lub muchy, które mogą wejść do ucha podczas zabawy na świeżym powietrzu, jazdy rowerem, czy pikniku w parku. Jak poznać, że to owad w uchu? Objawy są bardzo nieprzyjemne i bolesne. Oprócz swędzenia i bólu, tak jak w przypadku innych ciał obcych, czasami słyszymy również charakterystyczne dźwięki, takie jak brzęczenie lub chrzęst oraz czujemy ruch. Jeśli zauważysz owada w uchu, nie próbuj go wyjmować samodzielnie. Najlepiej udaj się szybko do lekarza, który usunie go w bezpieczny sposób.

Podsumowanie

Nasz przewód słuchowy jest odsłonięty, dlatego wielu z nas przydarzają się sytuacje, takie jak patyczek, martwa mucha w uchu czy zbyt głęboko wepchnięta wata. Zwłaszcza małe dzieci lubią wkładać do ucha koraliki, baterie i inne drobne przedmioty. Warto pamiętać, żeby w takiej sytuacji nie zwlekać z wizytą u lekarza, który wyciągnie ciało obce z ucha w bezpieczny sposób.

Po więcej praktycznych porad jak ta zapraszamy na naszą stronę, gdzie wykonasz badanie słuchu online, poznasz przyczyny niedosłuchu i dowiesz się, jak dobiera się aparaty słuchowe.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet