Twój Słuch - Budowa aparatu słuchowego | Twój Słuch

Budowa aparatu słuchowego

Wiele osób, by prawidłowo odbierać dźwięki, potrzebuje wyjątkowego urządzenia. Dowiedz się, jak wygląda budowa aparatu słuchowego, dzięki któremu zaczniesz słyszeć. To niewielkie urządzenie, które posiada w sobie tylko najpotrzebniejsze elementy. Czytaj dalej i odkryj, z czego składa się aparat słuchowy oraz jak jego budowa wpływa na sposób odbieranie dźwięków.

Budowa aparatu słuchowego

Aparaty słuchowe to elektroniczne urządzenie stosowane przez osoby cierpiące na niedosłuch. Warto zaznaczyć, że dolegliwość ta jest nieuleczalna. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że uszkodzone komórki w uchu nie zregenerują się samoistnie. Aparat słuchowy pełni więc funkcję rehabilitacyjno-wspomagającą. Poprawia on jakość słyszenia, wzmacnia natężenie dźwięku i wygłusza dźwięki z otoczenia. Dzięki niemu osoba cierpiąca na niedosłuch zaczyna słyszeć prawidłowo.

Sposób działania aparatu słuchowego jest dość skomplikowany. Zbiera on dźwięki z otoczenia i zmieniania fal akustycznych w sygnał elektroakustyczny. Później następuje wzmocnienie dźwięku oraz odfiltrowanie szumu z otoczenia. Następnie sygnał akustyczny zmieniany zostaje w kod cyfrowy i jest przekazywany w pobliże błony bębenkowej. Dzięki temu procesowi osoby z niedosłuchem zaczynają słyszeć. Aparat słuchowy zbudowany jest z:

  • wejścia dźwięku (mikrofon),
  • wzmacniacza,
  • słuchawki,
  • obudowy,
  • komory baterii,
  • regulatorów.

Poniżej znajdziesz dokładny opis tych elementów.

Wejścia dźwięku (mikrofon)

Opis elementów budowy aparatu słuchowego zaczniemy od mikrofonu, lub mówiąc inaczej wejścia dźwięku. To on odpowiada za zbieranie fal akustycznych z otoczenia. Następnie zmienia je na sygnał elektryczny, po czym przekazuje do wzmacniacza urządzenia. Wyróżniamy 2 typy mikrofonów: zwykły i kierunkowy. Ten pierwszy odbiera dźwięki z wszystkich kierunków i przekazuje je dalej z taką samą intensywnością. W wyniku temu mowa w hałaśliwym otoczeniu może okazać się niezrozumiała. Mikrofon kierunkowy natomiast odbiera dźwięki z kierunku czołowego i tłumi dźwięki z pozostałych stron. Dzięki niemu hałas otoczenia przestaje utrudniać odbieranie sygnałów akustycznych.

Wzmacniacz

Wzmacniacz to najważniejszy element budowy aparatu słuchowego. W starodawnych modelach urządzeń odpowiadał on tylko za wzmocnienie sygnału, obecnie zajmuje się także wyciszeniem szumu z otoczenia. Wzmacniacz aparatu słuchowego można odpowiednio zaprogramować specjalistycznym oprogramowaniem, które posiada protetyk słuchu. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie go do własnych preferencji, w taki sposób, by odbierane dźwięki nie były za głośne lub za ciche i zgodne z wadą słuchu.

Istotnym elementem wzmacniacza jest procesor aparatu słuchowego. Przetwarza on dźwięki zgodnie z indywidualnymi potrzebami, odpowiada za roz­po­znawanie poziomu dźwięku, odfiltrowuje dźwięki „nie­po­trzebne” i wzmacnia pozostałe w taki sposób, by rozu­mie­nie mowy było jak najlepsze.

Słu­chawka

Słuchawka do aparatu słuchowego odpowiada za przekazywanie dźwięku do ucha. W przypadku aparatów zausznych sygnał akustyczny przekazywany jest do różka aparatu, a następnie przez dźwiękowód do kanału słuchowego wkładki usznej. Natomiast w aparatach wewnętrznych dźwięk podawany jest bezpośrednio do ucha.

Obu­dowa

Obudowa aparatu słuchowego różni się w zależności od typu sprzętu. W przypadku urządzeń zausznych wykonywana jest ona seryjnie. Natomiast w aparatach wewnątrzusznych obudowa tworzona jest indywidualnie, a więc jest dostosowana do kształtu ucha.

Komora bate­rii

Komora baterii to miejsce, w którym umieszcza się bateria do aparatu słuchowego. To one zasilają cały układ i umożliwiają prawidłowe działanie urządzenia. Zazwyczaj komora na baterie jest jednocześnie włącznikiem i wyłącznikiem aparatu słuchowego (otwarcie pojemnika sprawia, że aparat zostaje wyłączony).

Regu­la­tory

Regulatory aparatu słuchowego pozwalają na swobodną zmianę programu oraz głośności w urządzeniu.

Aparaty słuchowe w Twój słuch

Niedosłuch to bardzo uciążliwe schorzenie, które niestety jest lekceważone przez wiele osób. Tymczasem badanie słuchu online lub wizyta u protetyka słuchu, mogą sprawić, że codzienność stanie się o wiele prostsza. Dzięki nim przestaniesz się martwić, że nie usłyszysz ważnych informacji podczas rozmowy telefonicznej. Skorzystaj z naszych usług i przekonaj się, jak zmieni się Twoje życie po założeniu aparatu słuchowego. Na naszej stronie znajdziesz także wiele ciekawych informacji, dzięki którym dowiesz się między innymi, jak czyścić aparat słuchowy.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet