Twój Słuch - Ból ucha po basenie, czyli czym jest ucho pływaka?

Ból ucha po basenie, czyli czym jest ucho pływaka?

Uwielbiasz spędzać czas w wodzie i to nieważne czy na basenie, czy w jeziorze? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj, czym jest ucho pływaka. Przygotowaliśmy dla Ciebie informacje, dzięki którym dowiesz się, na czym polega ta dolegliwość, jakie są jej objawy oraz co najważniejsze, jak jej uniknąć.

Co to jest ucho pływaka?

Ból ucha po basenie to niezwykle często występująca dolegliwość, którą wiele osób lekceważy. Warto dowiedzieć się jednak, jakie są jej przyczyny. Gdy pływasz, woda z łatwością może dostać się do przewodu słuchowego, a po wynurzeniu zazwyczaj samoistnie wycieka. Zdarza się jednak, że woskowina jej to uniemożliwia, a wtedy może pojawić się tzw. ucho pływaka. Co to jest ucho pływaka? To zapalenie ucha zewnętrznego o podłożu infekcyjnym. Pojawia się gdy pod wpływem wilgoci i ciepła w małżowinie usznej powstają warunki idealne dla rozwoju bakterii i grzybów. Zapalenie ucha po basenie wynika z długotrwałego bądź częstego przebywania w wodzie. Ucho pływaka pojawia się częściej u dzieci ze względu na budowę i ukształtowanie ich narządu słuchu. U najmłodszych trąbka słuchowa jest znacznie krótsza i szersza niż u dorosłych. Co ważne przebiega ona poziomo, a więc tworzy idealne warunki dla zastoju wody.

Ucho pływaka – najczęściej występujące objawy

Ucho pływaka ma dość charakterystyczne objawy. Jego pojawieniu się towarzyszy ból ucha, a także uczucie zatkania i pełności w uchu. Wielu chorych skarży się także na swędzenie, dyskomfort i tkliwość narządu słuchu i ból w okolicach stawu żuchwowo-skroniowego lub ucha podczas żucia. W wyniku zapalenie ucha zewnętrznego wystąpić może także wysięk z ucha, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, a nawet osłabienie słuchu (zobacz: przyczyny niedosłuchu).

Ucho pływaka – leczenie

Pierwszym etapem leczenia ucha pływaka jest oczyszczenie ucha pod mikroskopem i usunięcie zalegającej wydzieliny. Dzięki temu możliwa będzie diagnoza oraz zastosowanie leczenia. Ucho pływaka leczy się przy pomocy doustnych leków przeciwbólowych oraz antybiotyków podawanych miejscowo przez okres od 7 do 10 dni.

Jak zapobiegać zapaleniu ucha przy kontakcie z wodą?

Zastanawiasz się: jak zapobiegać zapaleniu ucha przy kontakcie z wodą oraz czy warto stosować zatyczki do uszu na basenie? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka najważniejszych porad, dzięki którym zadbasz o swój słuch.

  • Po długotrwałym przebywaniu w wodzie zawsze delikatnie osuszaj uszy. Pamiętaj jednak, by do tego celu nie używać patyczków higienicznych, które mogą dodatkowo uszkodzić słuch.
  • Unikaj pływania w zanieczyszczonych zbiornikach. W jeziorach czy rzekach ryzyko infekcji się zwiększa. Wybieraj regularnie czyszczony basen.
  • Jeśli masz zamiar często przebywać pod wodą, zaopatrz się w zatyczki, które nie tylko powstrzymują nadmiar wody, ale także utrzymują stałą temperaturę w uchu.
  • Po pływaniu unikaj nagłych zmian temperatur oraz przeciągów.
  • Jeśli do uszu dostanie się dużo wody, użyj specjalnych kropli dostępnych w aptece, które zakwaszają środowisko przewodu słuchowego. Dzięki temu ograniczysz namnażanie się bakterii chorobotwórczych.

Podsumowanie

Wiesz już, jak zabezpieczyć ucho przed wodą, jeśli jednak czujesz, że Twój słuch pogorszył się – skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści wykonają konieczne badania, by zdiagnozować powikłania po zapaleniu ucha. Jeśli to konieczne dobiorą także odpowiednie aparaty słuchowe.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet