Twój Słuch - Badanie Słuchu U Noworodka - Kiedy? | Twój Słuch

Badanie słuchu u noworodka – kiedy?

Słuch to niezwykle ważny zmysł dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego warto o niego zadbać. Jak wygląda badanie słuchu u noworodka? Kiedy je wykonać? Dlaczego tak wcześnie przeprowadza się badanie słuchu? W tym artykule odpowiemy na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące zdrowia Twojego dziecka. Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się też co zrobić, gdy badanie słuchu u noworodka wykazało nieprawidłowości.

Dlaczego przeprowadza się badanie słuchu u noworodka?

Słuch to zmysł, dzięki któremu dziecko może poznawać świat. Problemy z odbieraniem dźwięków wpływają więc na rozwój noworodka. Niedosłuch wiąże się przede wszystkim z trudnościami w rozumieniu języka i mowy (w jego wyniku informacje z układu słuchowego trafiają do mózgu w sposób nieprawidłowy). To natomiast przekłada się nie tylko na wolniejsze postępy w nauce nowych umiejętności, ale także powoduje problemy emocjonalne i społeczne.

Im szybciej zostanie wykryta wada, tym szybciej rozpocznie się leczenie. A aż 90% trwałych uszkodzeń słuchu u dzieci między 0 a 5 rokiem życia to wady wrodzone. Ponadto niedosłuch to dolegliwość, która dotyczy jednego na pięćset noworodków (z czego aż połowa rodzi się ze znacznym uszkodzeniem słuchu). Dlatego tak ważne jest wczesne badanie słuchu noworodka. Szybko wykryty niedosłuch wrodzony (przed 6 miesiącem życia) sprawi, że dziecko będzie rozwijać się w sposób harmonijny.

Kiedy badanie słuchu u noworodka?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy przeprowadza się badanie słuchu u noworodka. Zazwyczaj jest ono wykonywane na oddziale położniczym w 2 dobie życia dziecka, kiedy jest pewnie, że przewód słuchowy nie jest już zatkany mazią płodową, która mogłaby zaburzyć wynik testu. Badanie przesiewowe słuchu noworodka od 2002 roku jest powszechne i obligatoryjne. Tylko dzięki niemu można odkryć wady wrodzone słuchu, których tak małe dziecko nie jest w stanie samodzielnie zakomunikować.

Jakie są objawy wad słuchu?

Zdrowe noworodki słyszą od urodzenia. W pierwszych dniach życia trudno jednak jednoznacznie stwierdzić problemy z odbieraniem dźwięków. Dziecko z uszkodzonym słuchem zachowuje się podobnie jak jego rówieśnicy. Tylko specjalistyczne badanie słuchu u noworodka może wykazać problemy. U starszych pociech jest to znacznie łatwiejsze. Jak rozpoznać niedosłuch u dziecka? W 2 miesiącu życia noworodki powinny reagować na głos rodziców (np. budzić się ze snu gdy usłyszą mamę, uśmiechać się gdy usłyszą tatę). Między 4 a 6 miesiącem życia zaczynają podążać głową za dźwiękiem. A od 7 do 12 miesiąca uczą się rozumieć i mówić proste słowa. Jeśli w którymś z tych etapów dziecko wykazuje nieprawidłowości, nawet pomimo pozytywnych testów przesiewowych, warto skonsultować się ze specjalistą.

Na czym polegają badania przesiewowe słuchu?

Przesiewowe badanie słuchu u noworodków jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Obecnie wykorzystuje się dwie metody badania słuchu u dzieci: OAE oraz ABR.

Przesiewowe badanie słuchu metodą OAE

Przesiewowe badanie słuchu metodą OAE (ang. otoacoustic emissions – rejestracja otoemisji akustycznych) polega na umieszczeniu w uchu dziecka niewielkiej sondy. Zbudowana jest ona z głośnika, który emituje krótkie i ciche dźwięki oraz z mikrofonu, który odbiera otoemisję ze ślimaka. Gdy dziecko słyszy prawidłowo, jego ucho po otrzymaniu odgłosu odsyła zwrotną emisję sygnału. Jest to niezwykle szybki test, a jego wyniku otrzymuje się natychmiast po jego wykonaniu. Badanie to pozwala zdiagnozować niedosłuch typu odbiorczego, wynikający z nieprawidłowej pracy ślimaka w uchu wewnętrznym. Negatywny wynik OAE może świadczyć o uszkodzeniu słuchu.

Przesiewowe badanie słuchu metodą ABR

Przesiewowe badanie słuchu metodą ABR (ang. auditory brainstem response – rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu) pozwala wykryć uszkodzenia nie tylko w ślimaku, ale i w uchu środkowym, nerwie słuchowym i pniu mózgu. To zdecydowanie bardziej skomplikowany test niż OAE. ABR sprawdza, czy dźwięk jest prawidłowo przekazywany do pnia mózgu. Do głowy dziecka przykłada się elektrody, które podłączone są do aparatu rejestrującego. W wyniku tego badania otrzymuje się wykres ukazujący czynność bioelektryczną pnia mózgu, która powstała pod wpływem bodźców dźwiękowych. Podczas przesiewowego badania słuchu metodą ABR konieczny jest całkowity brak ruchu, dlatego badanie wykonywane jest podczas snu lub pod narkozą.

Negatywny wynik badania przesiewowego – co dalej?

Co jeśli badanie słuchu u noworodka nie wyszło prawidłowo? Przede wszystkim nie zawsze oznacza to, że słuch dziecka jest uszkodzony. Często negatywna ocena wynika z nieprawidłowych warunków przeprowadzania badania (np. hałasu) lub występowania w przewodzie słuchowym płynu owodniowego czy mazi płodowej. Jednak każde przesiewowe badanie słuchu u noworodka, które dało zły wynik, należy powtórzyć. Zazwyczaj zalecane jest wykonanie go w pierwszym trymestrze życia. Kiedy powtórne badanie słuchu u noworodka nadal będzie wykazywać nieprawidłowości, należy skontaktować się ze specjalistą od słuchu.

Badanie słuchu u noworodka w Twój słuch

Wiedza o tym kiedy wykonać pierwsze i drugie badanie słuchu u niemowląt jest niezwykle ważna. Dzięki niej możliwa jest szybka diagnoza wady słuchu i jej leczenie. Nasze specjalistyczne gabinety badania słuchu wykonają wszystkie niezbędne testy, a następnie jeśli to konieczne zlecą aparaty słuchowe. Dzięki nim dziecko z niedosłuchem będzie mogło prawidłowo rozwijać się i poznawać otaczający je świat. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet