Twój Słuch - Badanie audiometryczne na czym polega i dla kogo jest przeznaczone? | Twój Słuch

Badanie audiometryczne na czym polega i dla kogo jest przeznaczone?

Masz wrażenie, że zaczynasz gorzej słyszeć? Zdecyduj się na badanie audiometryczne! To szybki i bezbolesny test, który umożliwia ocenę zmysł słuchu u pacjenta. Z naszego artykułu dowiesz się: badanie audiometryczne – na czym polega, kiedy warto je wykonać, jak interpretować jego wynik i kto je przeprowadza. To kompendium wiedzy, które pozwoli Ci zadbać o Twój słuch!

Badanie audiometryczne – co to jest?

O tym, jak ważny jest słuch, przypominamy sobie zazwyczaj wtedy, kiedy zaczynamy gorzej słyszeć. Wiele osób nie decyduje się jednak na wizytę u specjalisty, gdyż obawia się przeprowadzanych przez niego badań. Jest to spory błąd! Nieleczony niedosłuch z czasem coraz bardziej się pogłębia, powodując poważne problemy ze słuchem, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Warto zaznaczyć także, że uszkodzone komórki słuchu nie regenerują się samodzielnie i nie można ich naprawić. Należy więc dbać o słuch, by jak najdłużej był w dobrym stanie. A w tym pomoże Ci badanie słuchu audiometryczne. To podstawowa metoda, które pozwala ocenić zmysł słuchu u pacjentów.

Audiometryczne badanie słuchu to badanie subiektywne, które skupia się na określeniu progu słyszenia, czyli najmniejszego natężenia sygnału z zakresu od 125 do 8000 Hz, który można określić jako ton słyszalny. To bezbolesny i nieinwazyjny test, podczas którego używa się specjalnych słuchawek.

Tonalne badanie audiometryczne jest wykonywane najczęściej. Czasem jest ono jednak uzupełniane audiometrią słowną. W drugiej metodzie zamiast dźwięków o różnej częstotliwości ocenia się stopień rozumienia mowy słyszanej przez osobę badaną. To niezwykle popularne metody badania słuchu u dzieci i dorosłych.

Badanie audiometryczne – na czym polega?

Badanie audiometryczne słuchu polega na ocenie odpowiedzi osoby badanej na tony o różnej częstotliwości generowane ze specjalnego urządzenia (audiometru). Podczas jego trwania pacjent ma założone słuchawki i znajduje się w wytłumionym pomieszczeniu, tzw. kabinie ciszy. Dzięki temu nie docierają do niego dźwięki z otoczenia. W trakcie trwania badania audiometrycznego osoba badana musi naciskać guzik, gdy usłyszy dźwięk. Następnie dokonywana jest modyfikacja częstotliwości i głośności sygnału. Jest ona wykonywana kilkukrotnie, aż do osiągnięcia progu, w którym pacjent nie reaguje na dźwięki. W trakcie trwania testu każde ucho sprawdzane jest osobno.

Badanie audiometryczne i jego wyniki pozwalają na ustalenie progu słyszenia. Dzięki temu możliwa jest dalsza diagnoza i leczenie. Badanie audiometryczne u dzieci i dorosłych trwa około 30 minut.

Kiedy warto wykonać audiometryczne badanie słuchu?

Badanie audiometryczne warto wykonywać regularnie w ramach profilaktyki. Jest jednak kilka powodów, które dodatkowo skłaniają do wykonania testu przy pomocy audiometru. Są nimi podejrzenia zaburzeń ze strony narządu słuchu, szumy uszne czy zawroty głowy nieznanego pochodzenia. Badanie audiometryczne słuchu u dzieci i dorosłych pomaga także zweryfikować aktualny poziom niedosłuchu, w przypadku osób niedosłyszących.

Testy wykonywane audiometrem wymagają współpracy z pacjentem. Dlatego nie poleca się stosowanie ich w przypadku małych dzieci i osób ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną.

Jak interpretować wyniki badania audiometrycznego?

Wyniki badania audiometrycznego przedstawiane są w formie graficznej tzn.: dwóch linii naniesionych na siatkę. Jedna krzywa odpowiada przewodnictwu kostnemu, druga natomiast przewodnictwu powietrznemu. Dodatkowo lewa strona prezentuje dźwięki niskie, a prawa dźwięki wysokie. Wynik prawidłowy to taki, w którym obie krzywe znajdują się blisko siebie. Duże odstępy między nimi może sugerować niedosłuch.

Kto przeprowadza audiometrię?

Słuch w sposób audiometryczny bada zarówno laryngolog, jak i audiolog czy protetyk słuchu. Którego specjalistę wybrać? Szczególnie polecamy protetyków słuchu z Twój Słuch. To specjaliści, którzy nie tylko ocenią poziom niedosłuchu, ale jednocześnie pomogą dobrać odpowiednie aparaty słuchowe. Dzięki temu w jednym miejscu otrzymasz kompleksową pomoc w problemie ze słuchem.

Nie masz pewności, czy badanie audiometryczne jest Ci potrzebne? Wypróbuj badanie słuchu online dostępne na naszej stronie. To narzędzie diagnostyczne, które pomoże Ci stwierdzić, czy masz problemy ze słuchem. Jeśli badanie audiometryczne online wykaże nieprawidłowości, zgłoś się do specjalisty z Twój Słuch!

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet