Twój Słuch - Audiometria Impedancyjna Wyniki – Jak je Rozumieć? | Bezpłatne Badanie Słuchu

Audiometria impedancyjna – co warto wiedzieć? Od wyglądu badania po interpretację wyników

W poniższym artykule omówimy czym jest audiometria impedancyjna i w jaki sposób jej wyniki są interpretowane. Dzięki nam zrozumiesz także, na czym polega ten nieinwazyjny i bezbolesny sposób diagnozowania różnego rodzaju schorzeń słuchowych, szczególnie użyteczny w przypadkach, kiedy standardowa audiometria tonalna nie dostarcza wystarczająco dokładnych informacji. Czytaj dalej!

Dlaczego warto zdecydować się na audiometrię impedancyjną?

Badanie audiometrii impedancyjnej dostarcza dokładnych informacji o kondycji słuchu, zwłaszcza w odniesieniu do układu transmisji dźwięku. Określa ciśnienie w uchu środkowym, podatność błony bębenkowej, pracę trąbki słuchowej i pojemność zewnętrznego przewodu słuchowego. Pomaga wykryć dysfunkcje ucha środkowego, takie jak zalegający płyn, porażenie nerwu twarzowego czy dysfunkcje trąbki Eustachiusza. Tylko tą metodą diagnozuje się szereg problemów, które mogą wpływać na komfort i jakość słuchu.

Na czym polega badanie audiometrii impedancyjnej?

Wiesz już, czym jest audiometria impedancyjna, a jak wygląda badanie? Procedura jest standardowa i nie powinna budzić strachu. Audiometria impedancyjna składa się z 3 badań. Lekarz wykonuje:

  • tympanometrię,
  • test drożności trąbki słuchowej,
  • pomiar odruchu w mięśniu strzemiączkowym.

Do pierwszego badania używa się specjalistycznego sprzętu – tympanometru. Na początku w ucho pacjenta wkładana jest specjalna sonda z silikonową końcówką, która jest połączony z tympanometrem. Urządzenie to generuje czyste tony o różnej częstotliwości i mierzy reakcję błony bębenkowej na te dźwięki. Następnie lekarz zmienia ciśnienie w uchu pacjenta, by sprawdzić, jak błona bębenkowa reaguje na te zmiany. Wszystko odbywa się bezboleśnie i komfortowo dla pacjenta.

Test drożności trąbki słuchowej to procedura, w której za pomocą sondy tympanometru w kanale ucha zewnętrznego mierzy się ciśnienie w jamie bębenkowej. W trakcie badania osoba badana wykonuje różne działania, takie jak przełykanie śliny czy zatknięcie nosa, w celu wytworzenia różnych poziomów ciśnienia w uchu. Po każdym z tych działań dokonuje się pomiaru ciśnienia w jamie bębenkowej.

Pomiar odruchu w mięśniu strzemiączkowym polega na dostarczaniu do ucha bodźców dźwiękowych o różnych częstotliwościach w zakresie od 500 do 4000 Hz.

Czego można się spodziewać podczas badania? Pacjent nie odczuje żadnego bólu ani dyskomfortu. Dlatego badanie może być przeprowadzone także w przypadku dzieci. Należy jednak zadbać o to, by maluch nie ruszał głową, nie płakał i był spokojny. Poza tym nie musi w ogóle być aktywny. Możliwe jest zatem przeprowadzenie audiometrii impedancyjnej nawet na niemowlętach.

Ile trwa audiometria impedancyjna?

Kolejnym istotnym pytaniem dotyczącym audiometrii impedancyjnej jest to, ile trwa? Procedura jest krótka i zazwyczaj nie trwa dłużej niż 20 minut. Czas ten może jednak się nieznacznie wydłużyć, jeżeli lekarz zdecyduje się na przeprowadzenie dodatkowych badań, jak na przykład audiometrii tonalnej.

Audiometria impedancyjna wyniki – jak je interpretować?

W przypadku audiometrii impedancyjnej wyniki zazwyczaj przedstawia się w formie wykresu, na którym pokazane są reakcje błony bębenkowej na różne poziomy ciśnienia. Lekarz analizuje formę i położenie krzywej na wykresie, aby zdiagnozować ewentualne problemy słuchowe.

Wykres pokazuje, jak błona bębenkowa reaguje na różne częstotliwości dźwięku oraz na zmiany ciśnienia w uchu środkowym. Po przeprowadzeniu audiometrii impedancyjnej interpretacja wyników pozwala lekarzom zidentyfikować specyficzne problemy, takie jak perforacja błony bębenkowej, otoskleroza, zapalenie ucha środkowego lub obecność płynu w uchu.

Mimo że wyniki mogą wydawać się na pierwszy rzut oka dość proste do zrozumienia, ich poprawna interpretacja wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Wyniki badań audiometrycznych często są skomplikowane i mogą obejmować różne elementy, które pozwalają na dokładne diagnozy. Dlatego zalecamy skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Samodzielna interpretacja może prowadzić do nieporozumień i błędnych wniosków. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego słuchu, skontaktuj się z profesjonalistą w dziedzinie słuchu i aparatów słuchowych. Zalecamy także badanie słuchu online dostępne w Twój słuch.

Podsumowanie

Audiometria impedancyjna jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które pomaga ocenić stan ucha środkowego i ruchomość błony bębenkowej. To nieocenione narzędzie w rękach specjalisty, które pozwala na dokładniejszą diagnostykę oraz lepsze dostosowanie terapii do potrzeb pacjenta. Choć wyniki mogą wydawać się skomplikowane, ich poprawna interpretacja pozwala na skuteczne leczenie.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet