Twój Słuch - Aparat słuchowy wpadł do wody - co zrobić? | Twój Słuch

Aparat słuchowy wpadł do wody – co zrobić?

Stało się – aparat słuchowy wpadł do wody. Co zrobić? Po pierwsze nie panikuj, być może urządzenie da się jeszcze uratować. Ważne jest jednak, abyś szybko podjął odpowiednie działania.

Aparat słuchowy został zamoczony – czy to źle?

W jednym z naszych artykułów wspominaliśmy już, że aparaty powinny unikać wilgoci jak ognia. W istocie, jeżeli aparat słuchowy został zamoczony to źle. Wszelka elektronika jest bardzo podatna na uszkodzenia od płynów. Pamiętaj jednak, że zalany aparat słuchowy to nie koniec świata – można go osuszyć, naprawić lub w najgorszym razie wymienić.

Aparat słuchowy wpadł do wody – co robić?

Co robić, jeżeli aparat słuchowy wpadł do wody? Niezwykle ważne jest to, aby szybko zareagować. Dzięki temu rośnie prawdopodobieństwo uratowania urządzenia. Podpowiadamy, co należy zrobić krok po kroku:

  • jak najszybciej wyjmij urządzenie z wody,
  • wyłącz je i wyjmij baterie,
  • możesz delikatnie potrząsnąć aparatem, aby pozbyć się większych kropli,
  • wytrzyj urządzenie miękką szmatką, papierowym ręcznikiem lub chusteczką higieniczną,
  • pozostaw do wyschnięcia na około dobę, w ciepłym miejscu, jednak nie bezpośrednio wystawionym na działanie ciepła (kaloryfer i silnie nasłonecznione miejsca odpadają), pod żadnym pozorem nie próbuj suszenia w piekarniku lub mikrofali.

Po wykonaniu wszystkich kroków (suszenie powinno trwać około 24 godziny), możesz spróbować włożyć do aparatu baterie. Jeżeli urządzenie nie działa, zwróć się o pomoc do protetyka. Koniecznie powiedz mu szczerze, co się stało z aparatem i jakie kroki podjąłeś – to ułatwi ewentualną naprawę.

Cenne informacje dla użytkowników aparatów

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci uratować zamoczony aparat słuchowy. A jeżeli szukasz innych, wartościowych informacji przydatnych osobom z niedosłuchem, zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi naszymi wpisami np. o tym, jak leczyć niedosłuchjak dbać o słuch lub o tym, jakie są przyczyny niedosłuchu.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet