Twój Słuch - Aparat słuchowy na baterie czy akumulator – który wybrać? | Twój Słuch

Aparat słuchowy na baterie czy akumulator – który wybrać?

Współczesna technologia daje wiele możliwości wyboru aparatów słuchowych. Zastanawiasz się, co wybrać: aparat słuchowy na baterie czy akumulator? Który wybrać? Czym się kierować podczas wyboru odpowiedniego dla siebie sprzętu?

Rodzaje aparatów słuchowych

Zanim wybierzemy aparat słuchowy ładowalny czy na baterie, musimy zdecydować się na odpowiedni rodzaj aparatu. Kryteriów wyboru jest wiele: odbiór sygnału, zasięg, możliwość regulacji głośności czy sposób zasilania urządzenia. Aparaty słuchowe to obecnie szeroki rynek – ogólny podział wyróżnia dwa rodzaje aparatów:

  • wewnątrzuszne aparaty słuchowe: są dyskretne i w większości niewidoczne, wykonuje się je indywidualnie, aby idealnie pasowały do kształtu ucha. Najmniejsze z nich są całkowicie ukryte wewnątrz przewodu słuchowego, a te największe wpasowują się w kształt małżowiny usznej.  Bardziej niż aparaty zauszne narażone są jednak na uszkodzenia spowodowane wilgocią i woskowiną w uchu.
  • zauszne aparaty słuchowe – stanowią dobre rozwiązanie dla osób z ograniczoną sprawnością lub problemami ze wzrokiem. Wszystkie elementy urządzenia schowane są za uchem, oprócz rurki łączącej aparat z wkładką dopasowaną do przewodu słuchowego. Nie są zakładane głęboko do ucha, dlatego ich używanie jest bardziej komfortowe. Poza tym, są mniej wrażliwe na wilgoć i woskowinę niż aparaty  wewnątrzuszne.

Oprócz wyboru rodzaju aparatu decydujemy także, czy aparat słuchowy będzie ładowany na baterie czy akumulator.

Aparaty słuchowe na baterie

Ten typ wymaga wymiany baterii w aparacie słuchowym, co często łączy się z koniecznością ponownego skonfigurowania urządzenia przez protetyka słuchu. Nawet jeśli użytkownik ma możliwość samodzielnej wymiany baterii, może być to utrudnione, ponieważ wymaga precyzji w operowaniu małymi elementami. O wymianie baterii trzeba też pamiętać i – zwłaszcza w przypadku osób często podróżujących – zawsze mieć przy sobie zapasową.

Gdzie kupić baterie do aparatu słuchowego?

W przypadku aparatu słuchowego na baterie, zazwyczaj zasila ona urządzenie od 3 do nawet 20 dni, a czas jej działania zależy od rodzaju aparatu słuchowego, sposobu jego używania, rodzaju baterii i warunków, w jakich jest przechowywana. Na rynku znajduje się szeroki wybór baterii. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na:

  • oznaczenie – baterie do aparatów słuchowych są oznaczane za pomocą kolorów, z których każdy dedykowany jest odpowiedniemu typowi urządzenia;
  • czas aktywacji baterii – baterii nie należy wkładać do aparatu od  razu po wyjęciu z opakowania. Wymiana baterii w aparacie słuchowym wymaga wcześniejszej aktywacji – zazwyczaj trwa to około minutę, lecz warto wcześniej to ustalić;
  • wydajność baterii – określana jest odpowiednim oznaczeniem

Aparaty słuchowe z akumulatorem

Są małe, dyskretne i bardzo wygodne w użytkowaniu. W większości modeli tego typu wystarczy naładować aparat przez noc, by móc użytkować go przez cały kolejny dzień. Nowoczesne akumulatory w aparatach słuchowych pracują nawet do 30 godzin po naładowaniu. Aparat ładuje się za pomocą ładowarki tak samo, jak telefon komórkowy. Zaletą akumulatorów jest także to, że są przyjazne dla środowiska (pamiętajmy, że zużyte baterie należy odpowiednio utylizować!).

Czy aparaty z akumulatorem to przyszłość?

Aparat słuchowy na baterie czy akumulator? Wybór podyktowany jest przede wszystkim preferencjami użytkownika i jego indywidualnymi potrzebami. Technologia wielokrotnego ładowania do aparatów słuchowych ciągle się rozwija. Obecnie dostępne są również aparaty słuchowe z powerbankiem, co pozwala na ładowanie akumulatora nawet w podróży, zapewniając dodatkowy komfort użytkowania. Biorąc pod uwagę łatwość w obsłudze, ekologię oraz rozwój technologii możemy się spodziewać, że rynek aparatów słuchowych z wbudowanym akumulatorem  będzie się dynamicznie wzbogacał.

Pamiętajmy, że pogarszający się słuch jest procesem postępującym z wiekiem, a przyczyny niedosłuchu bywają różnego pochodzenia. Wybierając odpowiedni dla siebie aparat słuchowy lepiej funkcjonujemy na co dzień. Zdobywając wiedzę na temat nowych technologii uczymy się, jak dbać o słuch, by jak najdłużej cieszyć się komfortem życia. Wiele zależy tutaj od nas. Dbajmy o swoje zdrowie, dbajmy o nasz słuch.

 

 

 

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet