Twój Słuch - Jak dbać o aparat słuchowy w czasie treningu? - porady | Twój Słuch

Aparat słuchowy a uprawianie sportu

Aparat słuchowy a uprawianie sportu

Uwielbiasz ruch, lecz zastanawiasz się, czy można ze sobą pogodzić aparat słuchowy i uprawianie sportu? Odpowiadamy: tak! Nowoczesne aparaty umożliwiają podejmowanie w nich ulubionych aktywności, trzeba tylko troszczyć się o ich odpowiednią pielęgnację. Jak dbać o aparat słuchowy w czasie treningu i po jego zakończeniu?

Uprawianie sportu a aparat słuchowy

Wiele osób unika uprawiania sportu w aparacie słuchowym z obawy przed jego zniszczeniem. Zdejmowanie go na czas treningów, może być jednak ryzykowne i niebezpieczne – szczególnie w przypadku biegania po ruchliwym mieście lub jazdy na rowerze. Aparat słuchowy zwiększa komfort oraz ułatwia komunikację także podczas zajęć grupowych. Warto jednak wiedzieć, że nowoczesne aparaty słuchowe są tak skonstruowane, że nie trzeba ich zdejmować do ćwiczeń. Połączenie aparatu słuchowego z uprawianiem sportu jest łatwe, o ile przestrzega się kilku poniższych wskazówek.

Trening z aparatem słuchowym – na co należy uważać?

W trakcie treningu z aparatem słuchowym najbardziej trzeba uważać na wilgoć i kurz. Jeśli przedostaną się do jego wnętrza, mogą uszkodzić jego mechanizm oraz obniżyć jakość dźwięków. Aby się przed tym uchronić, warto w trakcie ćwiczeń założyć na głowę czapkę lub opaskę przeciwpotną, które zniwelują dostanie się wilgoci do aparatu. Z kolei po zakończonych ćwiczeniach dokładnie osusz urządzenie. Zwróć też uwagę na kompleksowe dostosowanie odzieży. Nie powinna ona ingerować w ułożenie i pracę aparatu słuchowego. Właściwie dobierz więc kask, czapkę czy opaskę, by nie zakłócały działania urządzenia.

Jak dbać o aparat słuchowy w czasie treningu?

Dbanie o aparat słuchowy w trakcie treningu zależy również od rodzaju uprawianego sportu. Przykładowo:

  • w sportach kontaktowych (np. sztukach walki) warto założyć na głowę kask lub inny rodzaj ochrony aparatu słuchowego. Pomoże ustabilizować jego drgania;
  • w sportach dynamicznych (np. koszykówce, bieganiu czy aerobiku) można zastosować specjalne klipsy, którymi przymocujesz aparat słuchowy do ubrania;
  • na siłowni warto założyć opaskę przeciwpotną, zasłaniającą również aparat słuchowy. Pomoże w utrzymaniu stabilniejszej pozycji urządzenia oraz przedostawaniu się do niego potu i kurzu.

Regularne czyszczenie i osuszanie aparatu

Nie tylko istotne jest to, jak dbać o aparat słuchowy w czasie treningu, ale również po nim. Pamiętaj o jego pielęgnacji (a przede wszystkim o jego dokładnym osuszeniu) po zakończonej aktywności. Jak czyścić aparat słuchowy? Proponujemy użyć specjalnego elektrycznego osuszacza do aparatów z lampą UV o dodatkowym działaniu antybakteryjnym. Aby działać kompleksowo jak czyścić uszy, by zmniejszyć czynniki wspomagające rozwój mikroorganizmów, prowadzących do infekcji ucha.

Nowoczesne aparaty słuchowe umożliwiają noszenie ich w trakcie treningu. Zapewniają bezpieczeństwo, zwiększają komfort i ułatwiają kontakt w przypadku zajęć grupowych. Pamiętaj jednak o ich właściwej pielęgnacji.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet