Amuzja – czym jest i jakie są jej symptomy? Zaburzenie percepcji muzyki, zwane także amuzją, to zjawisko dotykające około 1-5 proc. społeczeństwa, mimo tego wciąż jest to termin rzadko spotykany i nieznany szerszej społeczności. Amuzja objawia się na różne sposoby, a najczęstsze z nich to utrata umiejętności gry na instrumencie, problemy z rozpoznaniem słyszanych wcześniej utworów muzycznych, a także odbieranie muzyki jako nieprzyjemnego hałasu.
W tym artykule przybliżymy Wam, czym jest amuzja i jakie są jej objawy. Sprawdź!
Amuzja – czym jest?
Czym jest amuzja? Na początek objaśnimy, co dokładnie oznacza to pojęcie. Termin „amuzja” wywodzi się z języka greckiego – „amousos” to wyraz tłumaczony dosłownie jako brak harmonii. Z medycznego punktu widzenia amuzja jest zaburzeniem z obszaru agnozji słuchowych, co oznacza zanik zdolności rozpoznania lub identyfikowania różnych dźwięków jednocześnie niebędący efektem uszkodzeń drogi słuchowej. Amuzja zatem odnosi się tylko do problemów w zakresie percepcji, pamięci, produkcji, czytania i zapisywania muzyki – nie wiąże się z uszkodzeniem słuchu czy też deficytami intelektualnymi i motorycznymi.
Najprostsza definicja amuzji to zaburzenie percepcji muzyki. Pamiętajmy jednak, że chwilowe problemy z wydobyciem z siebie konkretnych tonów czy nierozpoznanie słyszanego utworu może być związane ze zmęczeniem lub rozkojarzeniem, niekoniecznie z amuzją.
Amuzję dzieli się na:
- sensoryczną – schorzenie polegające głównie na utracie słuchu muzycznego, problemach z odbieraniem dźwięków przez kanał słuchowy,
- motoryczną – dolegliwość objawiająca się utratą wcześniej posiadanych zdolności gry na instrumentach muzycznych.
Ciekawostką może być fakt, że na amuzję cierpieli tacy znani ludzie, jak wielki kompozytor Maurice Ravel, noblista w dziedzinie ekonomii Milton Friedman, a także Che Guevara.
Symptomy amuzji
Jakie są najczęściej spotykane symptomy amuzji? To zaburzenie dotyka pacjentów w bardzo zróżnicowany sposób. Najczęściej spotykanym objawem jest zaburzona percepcja muzyki, natomiast ostateczna diagnoza zawsze powinna być poprzedzona badaniami wykonanymi przez lekarzy specjalistów, którzy pomogą w ustaleniu, czy problemem jest zwykłe niedopasowanie, czy też mamy do czynienia z amuzją wrodzoną lub nabytą.
Osoby z amuzją mają kłopoty z rozpoznaniem czy zanuceniem melodii, którą wcześniej dobrze znali, nie potrafią odróżnić źle brzmiących nut w wykonywanym utworze, często także zanika u nich umiejętność gry na instrumentach muzycznych. Pacjent, u którego zdiagnozowano amuzję, ma zaburzenia percepcji muzyki, co znacznie utrudnia, wręcz uniemożliwia rozróżnianie poszczególnych tonów. To zaś sprawia, że słyszenie melodii może być nieprzyjemne w odbiorze.
Niektóre osoby cierpiące na amuzję starają się unikać muzyki, ponieważ nie wywołuje ona u nich żadnych przyjemnych wrażeń, a wręcz jest odbierana jako nieznośny hałas wywołujący stres. To jednak nie jest reguła: niektórzy pacjenci z amuzją słuchają muzyki, ponieważ została u nich zachowana zdolność emocjonalnego reagowania na dźwięki.
Przyczyny powstania amuzji
Amuzja może być zaburzeniem wrodzonym, o podłożu genetycznym, lub też nabytym. Ten drugi rodzaj pojawia się najczęściej wskutek przebytych wylewów, wypadków, których następstwem są uszkodzenia mózgu, w szczególności płata skroniowego.
Przyjrzyjmy się najpierw amuzji wrodzonej. Jest to schorzenie o podłożu genetycznym – dotyczy zdolności przetwarzania konkretnych danych przez mózg, a nie zdolności do słyszenia i odbierania dźwięków. Tego typu amuzja to choroba dziedziczna, która może być przekazywana potomkom.
Jakie są przyczyny powstawania amuzji wrodzonej? Z naukowego punktu widzenia amuzja należy do zaburzeń na tle neurologicznym, które polega na tym, że powięź łukowata, czyli grupa włókien nerwowych łączących płat skroniowy mózgu (to tutaj znajduje się kora słuchowa) z płatem czołowym (tu zaś mieści się podstawowa kora ruchowa), posiada zniekształcenia lub nie funkcjonuje tak, jak powinna. Literatura naukowa podaje, że u pacjentów ze zdiagnozowaną amuzją wrodzoną istota biała w prawej powięzi łukowatej jest zmniejszona lub nawet całkowicie nieobecna.
Jeśli zaś chodzi o amuzję nabytą, zazwyczaj jest ona skutkiem innych schorzeń lub przebytych wypadków. Amuzja nabyta wynika z uszkodzenia niedominującego płata skroniowego.
Podsumowanie
Z lektury powyższego artykułu wiemy już, czym jest amuzja, na czym polega to zaburzenie percepcji muzyki oraz jakie są jego podstawowe symptomy. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek kłopoty ze słuchem lub odbiorem słyszanych dźwięków, nie czekaj i zgłoś się do specjalisty! Współczesna medycyna potrafi zdziałać wiele, zwłaszcza na etapie wczesnego wykrycia dolegliwości.
Chcesz zbadać swój słuch? Zgłoś się do nas – Twój Słuch to grupa specjalistów z pasją oraz wieloletnim doświadczeniem w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów z zaburzeniami słuchu. U nas wykonasz badanie słuchu online, a także zaopatrzysz się w nowoczesne, profesjonalne aparaty słuchowe. Zapraszamy do nas!