Twój Słuch - Jak Rozpoznać, czy Lepiej Naprawić, czy Kupić Nowy Aparat Słuchowy?

Jak rozpoznać, czy lepiej naprawić, czy kupić nowy aparat słuchowy?

Jak rozpoznać, czy lepiej naprawić, czy kupić nowy aparat słuchowy?

Drobne awarie spotykają wszystkie urządzenia – w tym aparaty słuchowe. Wiele napraw może być objętych gwarancją, jednak w przypadku tego rodzaju produktów, warto zachować dużą czujność. Kiedy warto naprawić, a kiedy zainwestować w nowe aparaty słuchowe? Po czym poznać postęp jego zużycia? Kiedy naprawa aparatu słuchowego nie jest dobrym rozwiązaniem?

Jak rozpoznać, że należy wymienić aparat słuchowy na nowy?

Nowe aparaty słuchowe zazwyczaj nie sprawiają żadnych kłopotów, a osoby, które je noszą są zwykle zadowolone z jakości i ostrości dźwięku. Istnieje jednak kilka przesłanek, które mogą świadczyć o tym, że nadeszła pora na zakup aparatu słuchowego o większej mocy, lub bardziej zaawansowanych funkcjach. Czasem może to być po prostu drugi podobny model, ale nowszy – sprawniejszy technicznie. Warto również podkreślić fakt indywidualnych oczekiwań osoby niedosłyszącej – często zdarza się, że wymiana aparatu słuchowego na nowszy model i co za tym idzie – uzyskanie dostępu do lepszej jakości dźwięku jest zalecana przez protetyka słuchu – nawet mimo dobrego stanu technicznego posiadanego aparatu.

Główną przesłanką, która powinna determinować wymianę starego aparatu na nowy aparat słuchowy, jest indywidualne zalecenie protetyka słuchu. Czynniki, które mogą wpływać na żywotność aparatu to również:

  • częste narażenie na wilgoć,
  • kontakt z zanieczyszczeniami – wewnętrznymi (woskowina) i zewnętrznymi – kurz, smog etc.
  • warunki, w jakich przebywa osoba niedosłysząca,
  • sposób użytkowania aparatu,
  • budowa ucha – osoby z wąskim kanałem słuchowym mogą częściej zgłaszać nieprawidłowości w działaniu aparatu.

Do wyżej opisanych czynników należy również włączyć upływ czasu, który ma naturalny wpływ na zużycie elementów wewnątrz aparatu. Szumy, nieostry dźwięk, kłopoty z regulacją głośności – to wszystko może wskazywać na to, że nadeszła pora na nowy aparat słuchowy.

Czy stary aparat słuchowy wymaga napraw i jaki jest stan techniczny?

Czasami zaraza się, że dobre aparatu słuchowe wymagają jedynie serwisu i wymianu jednej, lub kilku części. Jeśli nosisz nowoczesny aparat słuchowy i wiesz, że wykorzystuje on zaawansowane technologie – zamiast wymiany na nowy model, rozważ oddanie go do naprawy. Zakup nowego urządzenia jest bowiem związany z pewną inwestycję i w niektórych przypadkach korzystniejsze staje się naprawienie obecnego aparatu niż zakup kolejnego. Osoby, które planują wydać pieniądze na nowy, droższy model, może zainteresować zagadnienie dotyczące zakupu aparatu słuchowego a ulgi rehabilitacyjnej.

Czy technologia nowego aparatu słuchowego będzie dla mnie pomocna?

Zaawansowane technicznie, nowe aparaty słuchowe to cała gama specjalistycznych urządzeń, które z najprostszym, najtańszym aparatem słuchowym mają już niewiele wspólnego. Na rynku dostępne są rozmaite rozwiązania, które protetyk słuchu może łatwo dopasować zarówno do wady słuchu, budowy, ucha, stylu życia i… zasobności kieszeni. Wyróżnia się, takie rodzaje aparatów słuchowych, takie jak:

  • Inteligentny wzmacniacz słuchu – dyskretny, skuteczny i niewidoczny dla osób postronnych, traktowany czasem jako zamiennik klasycznego aparatu słuchowego. Wzmacniacz słuchu nie może być jednak wykorzystywany w przypadku dużych ubytków słuchu.
  • Aparat słuchowy z redukcją szumów, który dzięki wykorzystaniu technologii skutecznie redukuje szumy i gwarantuje ostry i wyraźny dźwięk.
  • Aparat słuchowy na przewodnictwo powietrzne, które wykorzystują powietrze, jako ośrodek rozchodzenia się fali akustycznej.
  • Aparat słuchowy na przewodnictwo kostne – w odróżnieniu od wyżej opisanego modelu, do rozchodzenia się fali akustycznej wykorzystuje kości czaszki. Nie mają one słuchawki, lecz specjalny przetwornik, który podczas transmisji dźwięki wytwarza drgania.
  • Aparat słuchowy w oprawie okularów – efektowny, niezwykle dyskretny i wygodny w noszeniu.

Co sądzi protetyk słuchu – czy pora wymienić aparat słuchowy na lepszy?

Zanim jednak zdecydujesz się na nowe aparaty słuchowe – w pierwszej kolejności odwiedź protetyka słuchu, który podpowie, jak dobrać aparat słuchowy. To ona zawsze decyduje o tym, czy nadeszła pora na zakup nowego urządzenia, czy wystarczy tylko naprawa aparatu słuchowego, który jest aktualnie w użyciu. Osoby, które mają stary, prosty technicznie aparaty i są zainteresowane nowymi rozwiązaniami – również mogą zasięgnąć porady specjalisty. Wiele osób zdających sobie sprawę z tego, ile kosztuje dobry aparat słuchowy, nie szuka nowych modeli w obawie koszty. Tymczasem zakup nowego aparatu słuchowego można odliczyć od podatku, a NFZ przewiduje w pewnych wypadkach refundację zakupu nowego aparatu.

Czy aparat słuchowy może się zepsuć? Jak najbardziej! Może również wraz z upływem czasu stopniowo pogarszać swoją pracę, co wpływa na komfort życia osoby niedosłyszącej. Nowe aparaty słuchowe mogą być czasem jedynym rozwiązaniem na problemy z posiadanym urządzeniem.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet